Film a živá hudba: Stavitel chrámu / Film and Live Music: The Cathedral Builder

Czechoslovakia > Československo, 1919, 40 min.
DoP > kamera Jindřich Brichta / director > režie Karel Degl, Antonín Novotný / screenplay > scénář Vladimír Šrámek, Jan Emil Koula / cast > hrají Jakub Seifert, Rudolf Deyl st., Karel Kolár, Eva Vrchlická st., Jaroslav Hurt, Florentin Steinsberg,
Karel Váňa

One of the films made during the first year of existence of independent Czechoslovakia is an adaptation of the Prague legend about Petr Parléř, the architect commissioned by Charles IV to finish a magnificent gothic cathedral in Prague. In order to build a daring vault, Parléř makes a deal with the Devil. The film was shot at the Prague Castle where finishing works on the cathedral were taking place. The cathedral was surrounded by scaffolding which was perfect for the film. The film’s special screening at Ostrava Kamera Oko will be accompanied by live music performed by the skilled jazz guitarist Radim Přidal and his band.

Jeden z filmů natočených v prvním roce samostatného Československa je adaptací pražské pověsti o architektu Petru Parléři, kterému Karel IV. zadal úkol dostavět v Praze velkolepý gotický chrám. Aby mohl vybudovat smělou chrámovou klenbu, spojí se Parléř s ďáblem a upíše se mu svou duší. Natáčení výpravného snímku probíhalo přímo na Pražském hradě, kde právě probíhalo dokončování Svatovítského chrámu. Byl obehnán lešením a to bylo pro film ideální. Speciální uvedení filmu na festivalu Ostrava Kamera Oko doplní živým hudebním doprovodem zkušený jazzový kytarista Radim Přidal s kapelou.

Sídlo společnosti: Kamera Oko s.r.o. | Vítězné náměstí 774/14, Praha, 160 00 | info@kameraoko.com


© 2009 - 2017 Kamera Oko | webdesign: rostanetek.cz | admin