Silvia & Peter Zeitlinger: Cabin at the River / Chata u řeky

Director, photographer and actress Silvia Zeitlinger and Peter Zeitlinger, cinematographer, co-director and editor, gained international recognition and numerous awards incl. Emmy Award and Oscar nomination for their collaborations with Werner Herzog, whom they have accompanied on his projects for 25 years. They will present their recent project.
The architect Roby Cantarutti, as a boy, is imagining his house and his life sitting at a river throwing stones in the water. Inspired by the flowing water and the leaves moving in the wind, he creates in his phantasy his own future in a house made of glass and stones that invites the nature to live in. The Cabin at the River is a short essay designed almost in one shot to disclose the beauty of architecture and nature.

Díky pětadvacetileté spolupráci s režisérem Wernerem Herzogem získala režisérka, fotografka a herečka Silvia Zeitlingerová společně se svým manželem kameramanem, režisérem a střihačem Peterem Zeitlingerem mezinárodní věhlas a řadu ocenění včetně Emmy i nominace na Oscara. Manželský pár společně představí svůj nejnovější projekt.
Jako chlapec sedával architekt Roby Cantarutti u řeky, házel kameny do vody a představoval si svůj dům a život. Nechal se inspirovat tekoucí vodou a listím pohybujícím se ve větru a vysnil si svůj budoucí dům ze skla a kamenů, zcela otevřený přírodě. Chata u řeky je krátká, takřka jednozáběrová filmová esej odhalující krásu architektury a přírody.

Sídlo společnosti: Kamera Oko s.r.o. | Vítězné náměstí 774/14, Praha, 160 00 | info@kameraoko.com


© 2009 - 2017 Kamera Oko | webdesign: rostanetek.cz | admin